Első cipő

Amikor a gyermek feláll és megteszi az első lépéseit, a lehető legtöbbet akkor tehetünk a lábaiért, ha hagyjuk, hogy mezítláb legyen. 
A lakásban elegendő egy csúszásgátlós talpú zokni, vagy egy tutyi(általában bőrből készült, puha talpú cipő), így nagyon intenzíven fejlődnek a lábizmok, hiszen állás, oldalra lépegetés közben a kisgyermek a lábujjaival is kapaszkodik a talajba, az apró egyenetlenségek (szét felejtett játékok:-), persze nem olyanok, amik megszúrhatják a talpat, illetve a szőnyeg, esetleg néhol kissé összegyűrődve:-), szintén erősítik az izmokat.
kép forrása: www.meska.hu
 
 
Ha utcára megyünk.....
 
 

A "jó cipő":

  • a sarokrészen legyen kéreg, ami merev tartást ad, ezzel megtámasztja a sarokcsontot, az optimális helyzetben. (sík, kemény talajon a lábujjak szétterülnek, am ia sarokcsont befelé dőlését eredményezi)

  • ne legyen benne beépített lúdtalpbetét, ne emelje a boltozatot, hiszen ha külső segítséggel megemeljük a boltozatot, az izmoknak nem kell dolgozniuk)

  • a cipő orra engedjen kellő mozgásteret a lábujjaknak, széltében, hosszában, és felfelé is

  • a cipő talpa ne csússzon, ne legyen túl vastag, illetve legyen rugalmas (ha kézbe vesszük, viszonylag könnyen hajlítható legyen)

  • az anyaga szellőzzön megfelelően, így a természetes anyagok az megfelelőek (textil borítású talpbélés és belső rész, valódi bőr felső rész)