Lúdtalp

A gyermekek 98%-a egészséges,  'lapos talppal" születik.

Teljesen normálisnak számit, ha 3 éves korig teli talpon járnak.

Körülbelül 2-3 éves korig a láb szerkezete igen képlékenyek (az alkotó csontok igen rugalmasak, inkább a porcokhoz hasonlítanak), a boltozatok "helyét" zsírpárnák töltik ki.

Mikor a kisgyermek először áll fel, általában széles alapon állnak, a sarokcsont befelé dől, a lábujjak kifelé néznek (mint egy kis kacsa lába), a boltozat teljesen ellapult, hiszen a láb izmai még fejlődésben vannak.

A sarokcsont befelé dőlése (ami nem jelent ebben a korban még lúdtalpat) a kezdeti oldalazó járással, a fokozatos terheléssel, az izmok erősödésével csökkenni fog. Állás közben a gyermek a lábujjaival szinte belekapaszkodik a talajba, ezzel tartva fenn az egyensúlyát, illetve ezzel is erősíti a láb kis izmait.

Haránt és hosszanti boltozat is 5-6 éves korra fejlődik ki. Ekkor várható el, hogy láthatóak legyenek a talp ívei. Még ekkor sem beszélhetünk egyételműen lúdtalpról, ha álló helyzetben  a boltozatok ellapulnak. Ha a láb nem viseli a testsúlyt (leültetjük a gyermeket) és látható a boltozat, akkor az izmok még nem elég erősek, hogy terhelés alatt is fenntartsák az íveket (viszont nem nyúltak túl, mint lúdtalp esetében).

Körülbelül 5 éves korig nagy ütemben nő, ezt követően lassul le a láb növekedése és kezdődik el a láb érése. (csontok megszilárdulása, az izmok erősödése, stabilitás kialakulása)

Kép forrása: www.gyereklab.hu

Lúdtalp: a láb boltozatos szerkezetének hiánya, vagy csökkent volta

A lúdtalp (pes planus) népbetegségnek számít, a leggyakoribb statikai panaszt okozó betegség.A leggyakoribb a gyerekkori , valamint a serdülőkorban, a nagy terhelés hatására kialakult lúdtalp (az iskolás korban az iskolatáska cipelése plusz súlyterhelés, melyhez a fejlődő izomzat nem képes alkalmazkodni). Lúdtalp esetén a láb hossz- és harántboltozata ellapul aminek következtében a boka lesüllyed és a láb boltozatát fenntartó ínak, szalagok és izmok megnyúlnak. Fontos, hogy még gyermekkorban megerősítsük azokat az izmokat amelyek alátámasztást adnak a láb boltozatának, hiszen ebben a korban még könnyen alakítható a láb formája. A lúdtalpbetét alkalmazása ebben a korban még nem ajánlott (illetve csak torna mellett alkalmazzuk), mert ezzel éppen az ellenkező hatást váltjuk ki, hiszen ha megtámasztjuk a talp boltozatát,a még meglévő gyenge izmokat tovább gyengítjük.  A rendszeresen végzett gyógytorna azonban lehetővé teszi, hogy a meglazult izmok erősítésével ismét biztosítva legyen a megfelelő alátámasztás.

Talp lenyomatai:

Kép forrása: https://www.forwardarch.com/common-foot-problems.html